Cornell Dubilier Electronics SLPX121M385A3P3
SLPX121M385A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX121M385A3P3
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
SLPX121M385A3P3.pdf
Availability of SLPX121M385A3P3
QUANTITY
SLPX121M385A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX121M385A3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX121M385A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.659 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX121M385A3P3
Related LinksSLPX121, SLPX121M385A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX121M385A3P3 Details Description
Related parts for SLPX121M385A3P3
IC REG LDO 9V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS MDR-MDR PLUG 5M datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/O-G TR SIL datasheet.pdf
MOUNT TRUCK 195 RSMAM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
MICRO 9C P 48" RBW FLOAT NI datasheet.pdf