Cornell Dubilier Electronics SLPX151M450E1P3
SLPX151M450E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX151M450E1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLPX151M450E1P3.pdf
Availability of SLPX151M450E1P3
QUANTITY
SLPX151M450E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX151M450E1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX151M450E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.769 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX151M450E1P3
Related LinksSLPX151, SLPX151M450E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX151M450E1P3 Details Description
Related parts for SLPX151M450E1P3
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight, Camera Flash 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP .8MH 2A VERT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIE SET STOP datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 896FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf