Cornell Dubilier Electronics SLPX181M450E1P3
SLPX181M450E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX181M450E1P3
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLPX181M450E1P3.pdf
Availability of SLPX181M450E1P3
QUANTITY
SLPX181M450E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX181M450E1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX181M450E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSLP and SLPX Series Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.474 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX181M450E1P3
Related LinksSLPX181, SLPX181M450E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX181M450E1P3 Details Description
Related parts for SLPX181M450E1P3
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICO2 15DSBGA datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf