Cornell Dubilier Electronics SLPX182M063A1P3
SLPX182M063A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX182M063A1P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX182M063A1P3.pdf
Availability of SLPX182M063A1P3
QUANTITY
SLPX182M063A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX182M063A1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX182M063A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)221 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX182M063A1P3
Related LinksSLPX182, SLPX182M063A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX182M063A1P3 Details Description
Related parts for SLPX182M063A1P3
CABLE SHIELD M-F 5POS PUR 2.0M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf