Cornell Dubilier Electronics SLPX182M080C1P3
SLPX182M080C1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX182M080C1P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLPX182M080C1P3.pdf
Availability of SLPX182M080C1P3
QUANTITY
SLPX182M080C1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX182M080C1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX182M080C1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)184 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX182M080C1P3
Related LinksSLPX182, SLPX182M080C1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX182M080C1P3 Details Description
Related parts for SLPX182M080C1P3
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS R/A LONG T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SCREW 2.8 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB PROG 32MLF datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 5A datasheet.pdf