Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RU1608FR020CS
RU1608FR020CS picture photo
Mfg. Part Number
RU1608FR020CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
RU1608FR020CS.pdf
Availability of RU1608FR020CS
QUANTITY
RU1608FR020CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RU1608FR020CS
Internal Part NumberEIS-RU1608FR020CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RU1608FR020CS
Related LinksRU1608, RU1608FR020CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RU1608FR020CS Details Description
Related parts for RU1608FR020CS
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC ADC 15BIT PARALLEL 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
SW KEY HIGH SECURITY SW KEY #02 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 50W DO5 datasheet.pdf
MODULE FLKM 64/ZFKDS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf