Bourns Inc. CD214C-F3100
CD214C-F3100 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-F3100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-F3100.pdf
Availability of CD214C-F3100
QUANTITY
CD214C-F3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-F3100
Internal Part NumberEIS-CD214C-F3100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F45pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-F3100
Related LinksCD214C, CD214C-F3100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-F3100 Details Description
Related parts for CD214C-F3100
IC COUNTER BIN BIDIR 8BIT 24-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
POCKET TONER datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.025" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 20% BEAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf