Vishay/Dale RWR74S1R30FRBSL
RWR74S1R30FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R30FRBSL
Brief Description
RES 1.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R30FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1R30FRBSL
QUANTITY
RWR74S1R30FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R30FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R30FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R30FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R30FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R30FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R30FRBSL
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
MICRO 25C S 36" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
68UF 250V 16X25 datasheet.pdf