Cornell Dubilier Electronics SLPX221M450C7P3
SLPX221M450C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX221M450C7P3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLPX221M450C7P3.pdf
Availability of SLPX221M450C7P3
QUANTITY
SLPX221M450C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX221M450C7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX221M450C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSLP and SLPX Series Capacitors
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.206 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX221M450C7P3
Related LinksSLPX221, SLPX221M450C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX221M450C7P3 Details Description
Related parts for SLPX221M450C7P3
FUSE RESETTABLE 350MA 6V 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 90A TO-220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf