Cornell Dubilier Electronics SLPX271M350A7P3
SLPX271M350A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX271M350A7P3
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
SLPX271M350A7P3.pdf
Availability of SLPX271M350A7P3
QUANTITY
SLPX271M350A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX271M350A7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX271M350A7P3
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX271M350A7P3
Related LinksSLPX271, SLPX271M350A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX271M350A7P3 Details Description
Related parts for SLPX271M350A7P3
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBG datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf