Cornell Dubilier Electronics SLPX331M220C1P3
SLPX331M220C1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX331M220C1P3
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
SLPX331M220C1P3.pdf
Availability of SLPX331M220C1P3
QUANTITY
SLPX331M220C1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX331M220C1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX331M220C1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX331M220C1P3
Related LinksSLPX331, SLPX331M220C1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX331M220C1P3 Details Description
Related parts for SLPX331M220C1P3
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 11.03"L X 7.85"W datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO N PLUG 50 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL THRU SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf