Cornell Dubilier Electronics SLPX332M063E1P3
SLPX332M063E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX332M063E1P3
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX332M063E1P3.pdf
Availability of SLPX332M063E1P3
QUANTITY
SLPX332M063E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX332M063E1P3
Internal Part NumberEIS-SLPX332M063E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)121 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX332M063E1P3
Related LinksSLPX332, SLPX332M063E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX332M063E1P3 Details Description
Related parts for SLPX332M063E1P3
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 48-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 640MA 185 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf