Cornell Dubilier Electronics SLPX471M385H7P3
SLPX471M385H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX471M385H7P3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
SLPX471M385H7P3.pdf
Availability of SLPX471M385H7P3
QUANTITY
SLPX471M385H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX471M385H7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX471M385H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX471M385H7P3
Related LinksSLPX471, SLPX471M385H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX471M385H7P3 Details Description
Related parts for SLPX471M385H7P3
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q411/ML610Q411P datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.68A 101 MOHM datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 4.8MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf