Cornell Dubilier Electronics SLPX471M420E4P3
SLPX471M420E4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX471M420E4P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLPX471M420E4P3.pdf
Availability of SLPX471M420E4P3
QUANTITY
SLPX471M420E4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX471M420E4P3
Internal Part NumberEIS-SLPX471M420E4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX471M420E4P3
Related LinksSLPX471, SLPX471M420E4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX471M420E4P3 Details Description
Related parts for SLPX471M420E4P3
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 2" datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1087 datasheet.pdf
TXRX 900MHZ RS485 1W W/ANT'S DB9 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1X1 8LLGA datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC CLK ZDB 1:5 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
8CKT PICOFLEX 600MM LONG datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 0.5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf