Cornell Dubilier Electronics SLPX472M100E9P3
SLPX472M100E9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX472M100E9P3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLPX472M100E9P3.pdf
Availability of SLPX472M100E9P3
QUANTITY
SLPX472M100E9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX472M100E9P3
Internal Part NumberEIS-SLPX472M100E9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)56 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX472M100E9P3
Related LinksSLPX472, SLPX472M100E9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX472M100E9P3 Details Description
Related parts for SLPX472M100E9P3
CONN HEADER 8POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.4A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf