Cornell Dubilier Electronics SLPX562M080H5P3
SLPX562M080H5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX562M080H5P3
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLPX562M080H5P3.pdf
Availability of SLPX562M080H5P3
QUANTITY
SLPX562M080H5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX562M080H5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX562M080H5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX562M080H5P3
Related LinksSLPX562, SLPX562M080H5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX562M080H5P3 Details Description
Related parts for SLPX562M080H5P3
CABLE CLAMP CLEAR 7/8" DIA datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 39POS VERT datasheet.pdf
CURRENT MEASURING TRANS 0-100A datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZM SUBMINI SW SPDT 125 VAC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf