Cornell Dubilier Electronics SLPX821M180C5P3
SLPX821M180C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX821M180C5P3
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
SLPX821M180C5P3.pdf
Availability of SLPX821M180C5P3
QUANTITY
SLPX821M180C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX821M180C5P3
Internal Part NumberEIS-SLPX821M180C5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX821M180C5P3
Related LinksSLPX821, SLPX821M180C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX821M180C5P3 Details Description
Related parts for SLPX821M180C5P3
FIXED IND 12NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 80POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5.7A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf