Cornell Dubilier Electronics SLPX822M050H3P3
SLPX822M050H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX822M050H3P3
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SLPX822M050H3P3.pdf
Availability of SLPX822M050H3P3
QUANTITY
SLPX822M050H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX822M050H3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX822M050H3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)57 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX822M050H3P3
Related LinksSLPX822, SLPX822M050H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX822M050H3P3 Details Description
Related parts for SLPX822M050H3P3
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
THYRISTR SIBOD 220V 250A DO201AD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 135MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf