Yageo SLR500JB-0R18
SLR500JB-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
SLR500JB-0R18
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
SLR500JB-0R18.pdf
Availability of SLR500JB-0R18
QUANTITY
SLR500JB-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLR500JB-0R18
Internal Part NumberEIS-SLR500JB-0R18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package180
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSLR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionCeramic
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height0.748" (19.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLR500JB-0R18
Related LinksSLR500, SLR500JB-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
SLR500JB-0R18 Details Description
Related parts for SLR500JB-0R18
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 10.04" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN HYSOL SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 50 OHM 32LBGA datasheet.pdf