Semtech SLVU2.8-4.TBT
SLVU2.8-4.TBT picture photo
Mfg. Part Number
SLVU2.8-4.TBT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8SOIC
Datasheet Download
SLVU2.8-4.TBT.pdf
Availability of SLVU2.8-4.TBT
QUANTITY
SLVU2.8-4.TBT Order Process
Ship out your order
Specifications of SLVU2.8-4.TBT
Internal Part NumberEIS-SLVU2.8-4.TBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPoE Circuit Protection
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)2.8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLVU2.8-4.TBT
Related LinksSLVU2., SLVU2.8-4.TBT Datasheet, Semtech Distributor
SLVU2.8-4.TBT Details Description
Related parts for SLVU2.8-4.TBT
IC QUADRATURE MOD 300MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 72V datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf