FFF SLW10S-1C7BLF
SLW10S-1C7BLF picture photo
Mfg. Part Number
SLW10S-1C7BLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC VERT 10POS 1MM PCB
Datasheet Download
SLW10S-1C7BLF.pdf
Availability of SLW10S-1C7BLF
QUANTITY
SLW10S-1C7BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW10S-1C7BLF
Internal Part NumberEIS-SLW10S-1C7BLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW10S-1C7BLF
Related LinksSLW10S, SLW10S-1C7BLF Datasheet, FFF Distributor
SLW10S-1C7BLF Details Description
Related parts for SLW10S-1C7BLF
IC CLOCKED FIFO MEMORY 56-SSOP datasheet.pdf
IC 10BIT 2MSPS ADC QUAD 28-TSSOP datasheet.pdf
COVER FOR R/A RTT JACK SNGL WHIT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
OSC XO 6.144MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
AUTO HARNESS CLIPS 1.4" datasheet.pdf