FFF SLW12R-1C7
SLW12R-1C7 picture photo
Mfg. Part Number
SLW12R-1C7
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW12R-1C7.pdf
Availability of SLW12R-1C7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLW12R-1C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW12R-1C7
Internal Part NumberEIS-SLW12R-1C7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package1,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW12R-1C7
Related LinksSLW12, SLW12R-1C7 Datasheet, FFF Distributor
SLW12R-1C7 Details Description
Related parts for SLW12R-1C7
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
KIT UPGRADE FIRMWARE/LOGIC datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CHAN 16TSSOP datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NC/NO NYLON datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf