FFF SLW12R-5C7LF
SLW12R-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW12R-5C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW12R-5C7LF.pdf
Availability of SLW12R-5C7LF
QUANTITY
SLW12R-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW12R-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW12R-5C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW12R-5C7LF
Related LinksSLW12R, SLW12R-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW12R-5C7LF Details Description
Related parts for SLW12R-5C7LF
WASHER FLAT #4 FIBRE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 665MA 190 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 63VAC/VDC datasheet.pdf
STD-TIM FLACHSTE4,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf