FFF SLW15R-1C7LF
SLW15R-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW15R-1C7LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SLW15R-1C7LF.pdf
Availability of SLW15R-1C7LF
QUANTITY
SLW15R-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW15R-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW15R-1C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.157" (4.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW15R-1C7LF
Related LinksSLW15R, SLW15R-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW15R-1C7LF Details Description
Related parts for SLW15R-1C7LF
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SPADE LUG/BANANA PLUG 60" RED datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 200V X5W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 24POS datasheet.pdf
IC SERDES LVDS 10BIT BUS 49FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf