FFF SLW24S-1C7LF
SLW24S-1C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW24S-1C7LF
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM PCB
Datasheet Download
SLW24S-1C7LF.pdf
Availability of SLW24S-1C7LF
QUANTITY
SLW24S-1C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW24S-1C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW24S-1C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW24S-1C7LF
Related LinksSLW24S, SLW24S-1C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW24S-1C7LF Details Description
Related parts for SLW24S-1C7LF
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT SLIMLINE Y datasheet.pdf
LED PNL IND 6MM RED 5MA RECESS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
B5001 IF 73.35MHZ datasheet.pdf
MODULE PERIPHERAL FOR MAX7304 datasheet.pdf
ULTIMATE ID HORIZONTAL SLOPE datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf