FFF SLW24S-5C7LF
SLW24S-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW24S-5C7LF
Brief Description
CONN CIC VERT 24POS 1.00MM PCB
Datasheet Download
SLW24S-5C7LF.pdf
Availability of SLW24S-5C7LF
QUANTITY
SLW24S-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW24S-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW24S-5C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW24S-5C7LF
Related LinksSLW24S, SLW24S-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW24S-5C7LF Details Description
Related parts for SLW24S-5C7LF
LENS SET ROUND GREEN 3PCS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL I2C/SPI 20-SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN 18POS datasheet.pdf
BEVEL 1.00MM 600 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf