FFF SLW29S-5C7LF
SLW29S-5C7LF picture photo
Mfg. Part Number
SLW29S-5C7LF
Brief Description
CONN CIC VERT 29POS 1.00MM PCB
Datasheet Download
SLW29S-5C7LF.pdf
Availability of SLW29S-5C7LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLW29S-5C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLW29S-5C7LF
Internal Part NumberEIS-SLW29S-5C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLW-S
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions29
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLW29S-5C7LF
Related LinksSLW29S, SLW29S-5C7LF Datasheet, FFF Distributor
SLW29S-5C7LF Details Description
Related parts for SLW29S-5C7LF
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
Crystal 44.1000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS TIN WW datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 4/3A 3600MAH NIMH datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
6' 16/3 SJT PSUP W/STRN RELIEF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Precision Low Drift 2.048 V/2.5 V/4.096 V/ 5.0 V SOT-23 Reference with Shutdown IC datasheet.pdf