Copal Electronics SM-3TW103
SM-3TW103 picture photo
Mfg. Part Number
SM-3TW103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD
Datasheet Download
SM-3TW103.pdf
Availability of SM-3TW103
QUANTITY
SM-3TW103 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-3TW103
Internal Part NumberEIS-SM-3TW103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSM-3/31 Series Surface Mount Cermet Trimmers
Copal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-3TW103
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.154" x 0.126" Face x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-3TW103
Related LinksSM-3, SM-3TW103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-3TW103 Details Description
Related parts for SM-3TW103
RES ARRAY 2 RES 390K OHM 0606 datasheet.pdf
SSD 122GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 176TQFP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA16 M20 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf