Copal Electronics SM-42TA500
SM-42TA500 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA500.pdf
Availability of SM-42TA500
QUANTITY
SM-42TA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA500
Internal Part NumberEIS-SM-42TA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA500
Related LinksSM-42, SM-42TA500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA500 Details Description
Related parts for SM-42TA500
RES SMD 14 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .229M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 280K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf