Copal Electronics SM-42TA502
SM-42TA502 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA502.pdf
Availability of SM-42TA502
QUANTITY
SM-42TA502 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA502
Internal Part NumberEIS-SM-42TA502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA502
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA502
Related LinksSM-42, SM-42TA502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA502 Details Description
Related parts for SM-42TA502
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-48V 350MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
BCZ 3.81/08/90 SN OR BX datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf