Copal Electronics SM-42TB102
SM-42TB102 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TB102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TB102.pdf
Availability of SM-42TB102
QUANTITY
SM-42TB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TB102
Internal Part NumberEIS-SM-42TB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TB102
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TB102
Related LinksSM-42, SM-42TB102 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TB102 Details Description
Related parts for SM-42TB102
RES SMD 1.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf