Copal Electronics SM-42TW202
SM-42TW202 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TW202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TW202.pdf
Availability of SM-42TW202
QUANTITY
SM-42TW202 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TW202
Internal Part NumberEIS-SM-42TW202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TW202
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TW202
Related LinksSM-42, SM-42TW202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TW202 Details Description
Related parts for SM-42TW202
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC VOLT DET 4.38V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CABLE PLUG IP68 USB A-B 21M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 940MA 280 MOHM datasheet.pdf