Vishay/Dale SM-51R000FE6
SM-51R000FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-51R000FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-51R000FE6.pdf
Availability of SM-51R000FE6
QUANTITY
SM-51R000FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-51R000FE6
Internal Part NumberEIS-SM-51R000FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-51R000FE6
Related LinksSM-51R, SM-51R000FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-51R000FE6 Details Description
Related parts for SM-51R000FE6
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf