Vishay/Dale SM-51R000FE6
SM-51R000FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-51R000FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-51R000FE6.pdf
Availability of SM-51R000FE6
QUANTITY
SM-51R000FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-51R000FE6
Internal Part NumberEIS-SM-51R000FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-51R000FE6
Related LinksSM-51R, SM-51R000FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-51R000FE6 Details Description
Related parts for SM-51R000FE6
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 2XNH A VFN datasheet.pdf
CAP CER 62PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf