Vicor Corporation V375A12T600BG
V375A12T600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600BG.pdf
Availability of V375A12T600BG
QUANTITY
V375A12T600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600BG
Internal Part NumberEIS-V375A12T600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600BG
Related LinksV375A1, V375A12T600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600BG Details Description
Related parts for V375A12T600BG
SW ROTARY 4DECK ADJ 12POS datasheet.pdf
REPL HOUSING SET W/LABELS 2010E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 10IN datasheet.pdf
MCP9,5FLAT RECEPT. datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 8 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf