Vishay/Dale SM-53R000FE6
SM-53R000FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-53R000FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-53R000FE6.pdf
Availability of SM-53R000FE6
QUANTITY
SM-53R000FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-53R000FE6
Internal Part NumberEIS-SM-53R000FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-53R000FE6
Related LinksSM-53R, SM-53R000FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-53R000FE6 Details Description
Related parts for SM-53R000FE6
FILTER POWER LINE EMI 6A WIRE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 11A SLD TERM datasheet.pdf
SSR IP00 10A/240VAC LVAC INPUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 6WSON datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C ROYAL BLUE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf