Riedon SM10-2K5X
SM10-2K5X picture photo
Mfg. Part Number
SM10-2K5X
Brief Description
RES 2.5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
SM10-2K5X.pdf
Availability of SM10-2K5X
QUANTITY
SM10-2K5X Order Process
Ship out your order
Specifications of SM10-2K5X
Internal Part NumberEIS-SM10-2K5X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.299" L x 0.102" W (7.60mm x 2.60mm)
Height0.344" (8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM10-2K5X
Related LinksSM10, SM10-2K5X Datasheet, Riedon Distributor
SM10-2K5X Details Description
Related parts for SM10-2K5X
TIP BLOW TORCH FOR PORTASOL P1C datasheet.pdf
IC CTRLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 13POS datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT-23-8 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf