Bivar, Inc. SM1204PGC
SM1204PGC picture photo
Mfg. Part Number
SM1204PGC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1204 R/A SMD
Datasheet Download
SM1204PGC.pdf
Availability of SM1204PGC
QUANTITY
SM1204PGC Order Process
Ship out your order
Specifications of SM1204PGC
Internal Part NumberEIS-SM1204PGC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating360mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 1.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant505nm
Wavelength - Peak500nm
Features-
Package / Case1204 (3210 Metric)
Supplier Device Package1204
Size / Dimension3.20mm L x 1.00mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM1204PGC
Related LinksSM12, SM1204PGC Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SM1204PGC Details Description
Related parts for SM1204PGC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
KIT CONVERTER DC-DC 75V SGL OUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 16A datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A ITO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf