Bivar, Inc. SM1206GC
SM1206GC picture photo
Mfg. Part Number
SM1206GC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
SM1206GC.pdf
Availability of SM1206GC
QUANTITY
SM1206GC Order Process
Ship out your order
Specifications of SM1206GC
Internal Part NumberEIS-SM1206GC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.00mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant565nm
Wavelength - Peak568nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM1206GC
Related LinksSM12, SM1206GC Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SM1206GC Details Description
Related parts for SM1206GC
TERM BLOCK HDR 17POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET QUAD HS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.64MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.32 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf