Vishay/Dale RN55C6203BB14
RN55C6203BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6203BB14
Brief Description
RES 620K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6203BB14.pdf
Availability of RN55C6203BB14
QUANTITY
RN55C6203BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6203BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6203BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6203BB14
Related LinksRN55C6, RN55C6203BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6203BB14 Details Description
Related parts for RN55C6203BB14
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 31 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf