Riedon SM15-350RX
SM15-350RX picture photo
Mfg. Part Number
SM15-350RX
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 350 OHM 0.175W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
SM15-350RX.pdf
Availability of SM15-350RX
QUANTITY
SM15-350RX Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15-350RX
Internal Part NumberEIS-SM15-350RX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productprecision-wirewound-resistors-in-axial-and-radial-packages
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series100/SM/PC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.175W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 145°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15-350RX
Related LinksSM15-, SM15-350RX Datasheet, Riedon Distributor
SM15-350RX Details Description
Related parts for SM15-350RX
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf