Microsemi Commercial Components SM15E3/TR7
SM15E3/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
SM15E3/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24VC SOT23
Datasheet Download
SM15E3/TR7.pdf
Availability of SM15E3/TR7
QUANTITY
SM15E3/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15E3/TR7
Internal Part NumberEIS-SM15E3/TR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency130pF @ 1MHz, 65pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15E3/TR7
Related LinksSM15E, SM15E3/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SM15E3/TR7 Details Description
Related parts for SM15E3/TR7
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8A OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf