ST SM15T12CAY
SM15T12CAY picture photo
Mfg. Part Number
SM15T12CAY
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC SMC
Datasheet Download
SM15T12CAY.pdf
Availability of SM15T12CAY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM15T12CAY Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T12CAY
Internal Part NumberEIS-SM15T12CAY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15TY View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)461A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T12CAY
Related LinksSM15T, SM15T12CAY Datasheet, ST Distributor
SM15T12CAY Details Description
Related parts for SM15T12CAY
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 100POS IDC GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT DUAL 6DBI N MALE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 68POS datasheet.pdf
KE/POK9/10/12 EARTH PL LONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75OHM datasheet.pdf