ST SM15T24CAY
SM15T24CAY picture photo
Mfg. Part Number
SM15T24CAY
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMC
Datasheet Download
SM15T24CAY.pdf
Availability of SM15T24CAY
QUANTITY
SM15T24CAY Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T24CAY
Internal Part NumberEIS-SM15T24CAY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSM15TY View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductLifePlus ED Series of Solid-State Relays
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)234A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)