Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T6V8A-M3/9AT
SM15T6V8A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SM15T6V8A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB
Datasheet Download
SM15T6V8A-M3/9AT.pdf
Availability of SM15T6V8A-M3/9AT
QUANTITY
SM15T6V8A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T6V8A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SM15T6V8A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T6V8A-M3/9AT
Related LinksSM15T6V8, SM15T6V8A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T6V8A-M3/9AT Details Description
Related parts for SM15T6V8A-M3/9AT
FITTING END CAP IVORY datasheet.pdf
IC DAC OCTAL V-OUT 13BIT 44-MQFP datasheet.pdf
CONN ROLL PIN EJECTOR .100" H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
GUIDE PIN .100"SHD HD VER 15AU datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 42MA 1W SMD datasheet.pdf
RES 777K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN VERT POWER MODULE 15ROW datasheet.pdf
PLUG 24-POLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf