Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T6V8CA-M3/57T
SM15T6V8CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T6V8CA-M3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO-214AB
Datasheet Download
SM15T6V8CA-M3/57T.pdf
Availability of SM15T6V8CA-M3/57T
QUANTITY
SM15T6V8CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T6V8CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T6V8CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T6V8CA-M3/57T
Related LinksSM15T6V8, SM15T6V8CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T6V8CA-M3/57T Details Description
Related parts for SM15T6V8CA-M3/57T
IC TMDS REGEN W/MUX 128-MQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 183.3 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
6P 8C RA XC RECEPT datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RDL datasheet.pdf