JST Sales America Inc. SM20B-XSRS(LF)(SN)
SM20B-XSRS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
SM20B-XSRS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER XSR 20POS .6MM IDC
Datasheet Download
SM20B-XSRS(LF)(SN).pdf
Availability of SM20B-XSRS(LF)(SN)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM20B-XSRS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of SM20B-XSRS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-SM20B-XSRS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXSR
PackagingBulk
Contact TypeOuter Shroud Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM20B-XSRS(LF)(SN)
Related LinksSM20B-XSR, SM20B-XSRS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
SM20B-XSRS(LF)(SN) Details Description
Related parts for SM20B-XSRS(LF)(SN)
CABLE ASSY UMCC PLUG-PLUG .2M datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 192KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 60V SCREW datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-252-3 datasheet.pdf