Stackpole Electronics Inc. SM2615FB2R00
SM2615FB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FB2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FB2R00.pdf
Availability of SM2615FB2R00
QUANTITY
SM2615FB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FB2R00
Internal Part NumberEIS-SM2615FB2R00
Standard Package1,000
SeriesSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FB2R00
Related LinksSM2615, SM2615FB2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FB2R00 Details Description
Related parts for SM2615FB2R00
KIT EVAL LM3S9B90 CODE RED TOOLS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
PNL MNT 24V GREEN 8MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 90DEG BLACK datasheet.pdf
HANDLE, HOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf