Stackpole Electronics Inc. SM2615FT113R
SM2615FT113R picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT113R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT113R.pdf
Availability of SM2615FT113R
QUANTITY
SM2615FT113R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT113R
Internal Part NumberEIS-SM2615FT113R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT113R
Related LinksSM2615, SM2615FT113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT113R Details Description
Related parts for SM2615FT113R
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2A TO-220 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf