Stackpole Electronics Inc. SM2615FT1R18
SM2615FT1R18 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT1R18
Brief Description
RES SMD 1.18 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT1R18.pdf
Availability of SM2615FT1R18
QUANTITY
SM2615FT1R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT1R18
Internal Part NumberEIS-SM2615FT1R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT1R18
Related LinksSM2615, SM2615FT1R18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT1R18 Details Description
Related parts for SM2615FT1R18
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ SMD12SIP datasheet.pdf
TEMP PROBE ASSY BEAD TIP YELLOW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-3POS MOMENTARY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 19.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 30 POS 100 C/L datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf